اصول کاربردی برآورد رواناب
نویسنده:
مجید گلوئی- آرتمیس معتمدی- سیدسعید اسلامیان
مترجم:
_
سال نشر:
1396
صفحه:
237
نوبت چاپ:
1

 شبیه­سازی روند بارندگی رواناب در حوضه­ آبریز یکی از بخش­های اصلی در مطالعات منابع آب و هیدرولوژی می­باشد که عدم دقت کافی در انجام آن می­تواند باعث بروز خسارت­های شدید جانی و اقتصادی گردد. جهت انجام این شبیه­سازی روشهای مختلفی وجود دارد که یکی از مشهورترین آنها، روش شماره منحنی سازمان حفاظت خاک آمریکا SCS-CN می­باشد. این روش بدلیل سادگی در فهم و کاربرد، پایداری و مفید بودن آن برای حوضه­های فاقد آمار، مهندسان فراوانی در سراسر جهان از آن در کارهای عملی استفاده می­نمایند.

روش SCS-CN یک روش تجربی است که بر اساس داده­های آزمایشگاهی محدودی بنا نهاده شده است و همچون بسیاری از روابط تجربی دیگر دارای محدودیت­هایی می­باشد. اگرچه این روش چندین بار در سالهای 1964، 1965، 1971، 1972، 1985 و 1993 مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفته است، با این وجود در اغلب موارد محدودیت­های آن در سایه سادگی این روش توسط استفاده کنندگان نادیده گرفته می­شود که این امر منجر به نتایج بسیار ضعیف در شبیه­سازی خواهد شد.

هدف کلی از این کتاب، بررسی جامع روش SCS-CN، شناخت مزایا و معایب آن و نحوه برآورد دقیق شماره منحنی برای حوضه­های آبریز می­باشد که به شرح ذیل، فصل­بندی شده است:

در فصل (1)، تاریخچه­ای مختصر از نحوه ایجاد روش SCS-CN به همراه شرح کلیه پارامترهای موثر بر آن ارائه می­گردد. در فصل (2)، نحوه محاسبه تلفات حوضه آبریز و بیان روابط مختلف مورد نیاز ارائه شده است. در این فصل تلفات انتقالی که بخش مهمی از تلفات نفوذ حوضه آبریز را در برمی­گیرد و اغلب نیز نادیده گرفته می­شود، بطور کامل مورد بررسی قرار گرفته است. فصل (3) به بررسی عدم قطعیت و تحلیل حساسیت پارامتر­های موجود در معادله SCS-CN و روابط تلفات حوضه آبریز اختصاص یافته است. این فصل از آن جهت لازم و مهم است که مشخص می­نماید محاسبه دبی رواناب از این روش به کدام پارامتر حساس­تر است و چرا بایستی در برآورد آن بیشتر دقت نمود. در فصل (4)، نحوه شبیه­سازی رواناب ناشی از ذوب برف بصورت خلاصه اما با جزییات کامل ارائه شده است. روابط ذوب برف در این فصل بصورتی جمع آوری شده­اند که مناسب شبیه­سازی عددی باشند. فصل (5) که از مهمترین بخش­های این مجموعه است به بررسی کامل مزایا و معایب روش SCS-CN، بیان محدودیت­ها و روشهای اصلاح شده جایگزین به همراه مثال­های متنوع و مفید می­پردازد. فصل (6) شامل مروری بر روشهای افزایش نفوذ در حوضه آبریز می­باشد که برای مدیریت منابع آب و مناطقی مانند ایران بسیار ضروری است. در انتهای کتاب نیز بخش ضمیمه، برخی جداول و توضیحات مفید برای خواننده­گان محترم ارائه شده است.

این کتاب که به صورت جامع به ارائه نکات مربوط به روش SCS-CN می‌­پردازد، در واقع حاصل تحقیقات، مطالعات و تجربیات چندین ساله مولفان در دانشگاه­ها و پروژه­های عملی داخل و خارج از کشور بوده و امید است که برای خوانندگان عزیز مفید واقع گردد

 فصل 1: معرفی اولیه روش شماره منحنی SCS

فصل 2: محاسبات تلفات بارندگی و زمان تمرکز حوضه آبریز

فصل 3: تحلیل حساسیت و بررسی عدم قطعیت

فصل 4: مدلسازی ذوب برف

فصل 5: بحث و بررسی دقیق روش SCS-CN

فصل 6: مدیریت نفوذ در حوضه آبریز


تمامی حقوق این سایت برای سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 Iranian Students Booking Agency. All rights reserved