تبیین نظری هفت مسأله اجتماعی
نویسنده:
جان دی کارل
مترجم:
اکرم حمیدیان
سال نشر:
1401
صفحه:
277
نوبت چاپ:
1

جامعه‌شناسی، مطالعۀ زندگی اجتماعی و علل و پیامدهای اجتماعی رفتار انسانی است. بررسی مسائل اجتماعی، از اوایل پیدایش علم جامعه‌شناسی قرن بیستم با جامعه‌شناسی امیل دورکیم در اروپا و آمریکا اهمیت یافت؛ بنابراین، جامعه‌شناسان قدیم و معاصر تلاش کرده‌اند تا به‌کمک نظریه‌های جامعه‌شناسی، تعریف و تبیینی از مسئلۀ اجتماعی ارائه کنند. آنچه در این کتاب با تکیه بر نظریه‌های جامعه‌شناسی صورت گرفته، علاوه بر تبیین، توصیف خصوصیات مسئلۀ اجتماعی است؛ خصوصیاتی مانند اینکه مسئلۀ اجتماعی آن است که مشکل‌ساز، شایع، حل‌شدنی، دارای عزمی راسخ برای حل‌شدن با تکیه بر صرف هزینه و انرژی (مطالعه) برای آن باشد و افراد زیادی را در برگیرد.

این کتاب که در آمریکا نوشته و منتشر شده و خانم دکتر حمیدیان با پشتکار و دقت بی‌نظیری به ترجمۀ آن همت گماشته‌اند، مسائل اجتماعی آمریکا را مطرح می‌کند که ممکن است در جوامع دیگر هم به‌نوعی وجود داشته باشد. مزیت این کتاب نسبت به کتاب‌های زیاد دیگر در زمینۀ مسائل اجتماعی، این است که برای هفت مسئلۀ هفت فصل کتاب، از نظریه استفاده شده که به تحلیل مسائل اجتماعی، درک روشن‌تر و شناخت ابعاد مختلف آن در ایران کمک مؤثری خواهد کرد.

نویسندۀ کتاب، جان دی کارت، از میان نظریه‌های جامعه‌شناسی، سه نظریۀ کلان و خرد جامعه‌شناسی، یعنی «کارکردگرایی»، «نظریۀ تضاد» و «کنش متقابل نمادین» را انتخاب کرده و برای هر موضوع فصل‌های هفتگانۀ کتاب، آن‌ها را به‌کار برده است.

مقدمه/13

فصل اول: گفتار آغازین ((چیستی مسئله اجتماعی))/23

فصل دوم: مسئله اول ((نابرابری، فقر و وثروت))/61

فصل سوم: مسئله دوم ((نژاد و مهاجرت))/97

فصل چهارم: مسئله سوم ((اعتیاد به الکل و مواد مخدر))/129

فصل پنجم: مسئله چهارم ((شهرنشینی و مسائل اجتماعی ناشی از رشد شهرها))/157

فصل ششم: مسئله پنجم ((جهانی شدن))/185

فصل هفتم: مسئله ششم ((مسائل محیط زیست))/213

فصل هشتم: مسئله هفتم ((تروریسم و جنگ))/243


تمامی حقوق این سایت برای سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2023 Iranian Students Booking Agency. All rights reserved