-
کتابی که دانشجویان علوم اجتماعی را با آمار پیشرفته آشنا می‌کند
دوشنبه, 25 اردیبهشت,1402
کتابی که دانشجویان علوم اجتماعی را با آمار پیشرفته آشنا می‌کند
نشست روش تحقیق در علوم انسانی، نقد و بررسی کتاب (آمار اجتماعی) در سرای علمی و فرهنگی دانشگاهی سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، نشست روش تحقیق در علوم انسانی، نقد و بررسی کتاب (آمار اجتماعی) با حضور دکتر احسان شاه قاسمی، مترجم کتاب آمار اجتماعی)، دکتر شاهور صبار، استاد دانشگاه تهران و دکتر شقایق نصرتی روز یکشنبه 24 اردیبهشت 1402 در سرای علمی-فرهنگی سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

در این نشست دکتر شاه قاسمی مترجم کتاب گفت: کتاب آمار اجتماعی شاید بهترین کتابی است که در دانش های محاسباتی در دنیا نوشته شده است. کتابی است که می‌شود به عنوان خودآموز از آن مبحث SPSS را یاد گرفت که در ابتدا من این مفاهیم عنوان شده را برای دانشجویان کلاس های خودم استفاده می‌کردم، اما خواستم تا به شکل کتاب واقعی و به صورتی که الان می بینید ترجمه کتاب انجام شد و نسخه جدید کتاب ترجمه شده به بازار آمد که نسخه جدید در بخش های ترجمه شده اعمال شد و منتشر شد. امید است کتاب برای دانشجویانی که علوم محاسباتی را می خوانند کمک کننده و همچنین مفید واقع شود.

دکتر شاهور صبار ضمن تشکر از حضار و تبریک به دکتر شاه قاسمی برای  ترجمه خوب کتاب گفت: نکته ای که در مورد اقتصاد ترجمه وجود دارد این است که، متاسفانه در کشور ما ترجمه ها عموما فوق العاده ضعیف هستند حتی بخشی از کتابهای دانشگاهی و درسی را نمی شود فهمید که اصلا کتاب چه چیزی می گوید که البته این موضوع در بخش رمان کمتر دیده می شود اما در کتب دانشگاهی اینطور نبوده ونیست. کتاب به لحاظ محتوایی در زمان خوبی منتشر شده است مباحث مرتبط به آمار در بررسی روند های مشاغل پردرآمد حتی در صدر آنها مشاغل مرتبط با داده چه تحلیل داده ها و آمار و یا هوش مصنوعی دیده می‌شود.

صبار ادامه داد: باید توجه بیشتر بر کارهای کمی، داده ای و آماری و یا عدد داده باشد یعنی باید بتوانیم از داده ها استفاده کنیم که جهان اطراف به آن داده ها معنا می‌دهند. مثال های متعددی که در کتاب آمده است از دیگر ویژگی‌های مثبت این کتاب است. داده هایی که در کتاب مورد تحلیل قرار گرفته داده های آماری است که این ویژگی قابل توجه و مثبت کتاب است.

صبار در پایان گفت: کتاب به عنوان کتاب آماری در حد کتاب آمار پیشرفته است و کتاب پیشرفته ای محسوب می شود. اما با این وجود بخش های ابتدایی با موضوعات بسیار ساده ای شروع شده و همه ی جزئیات با توضیحات کامل و قدم به قدم شرح داده شده است. کتاب، بسیار خاص و ارزشمند است. خودم بسیار علاقه مند شدم که کتاب را به دیگران معرفی کنم تا بقیه نیز از لذت خواندن این کتاب بی نصیب نمانند.

دکتر شقایق نصرتی در ادامه گفت: به قول یکی از استادان بنده و البته نظر خودم، ترجمه نباید بوی ترجمه بدهد و وقتی من کتاب را نگاه کردم و خواندم نه تنها بوی ترجمه شدن نمی داد بلکه متن کتاب بسیار سلیس و روان بود و لحظه به لحظه با درس آمار همراه شدم و به جانم خیلی نشست. نکته جالبی که در کتاب وجود داشت این بود که ما باید آمار را یک زبان در نظر بگیریم دقیقا مثل زبان انگلیسی و یا زبان آلمانی و ...

نصرتی ادامه داد: من فکر می کردم که چقدر جالب می شود که اول ما این کتاب را دیکشنری آمار در نظر بگیریم. مبحث بعدی اشکال جالبی هست که مبحث SPSS  را در نظر می گرفت بود. که باعث می شد دانشجو هم اگر لپ تاپ یا سیستم در کنار خودش هنگام مطالعه این کتاب داشته باشد می تواند هم به شکل تئوری و هم عملی مبحث spss  را یاد بگیرد که ویژگی است که کمتر در کتابی در ایران دیده می‌شود.

شاه قاسمی در ادامه گفت: واقعیت این است که مسئله آموزش دغدغه من است. آموزش های بعدی و پولی که برای آموزش سرمایه گزاری می شود در آینده آمدهای مالی بسیاری خواهد داشت. وقتی که روی آدم ها و نسل های بعدی سرمایه گزاری شود این سرمایه گزاری نیاز به دولت های خارجی و وام های خارجی و ... برای کمک ندارد. و کشور خودش این آدم ها و موقعیت ها را می سازد. البته اگر سرمایه گزاری و آموزش درست انجام شود. سعی کردم کتابی را ترجمه کنم که اگر کسانی که دسترسی به کلاس های بنده را ندارند با خواندن این کتاب بتوانند به صورت گام به گام و دیداری این مباحث را به صورت خودآموز یاد بگیرند.ویژگی جذاب دیگر، زبان کتاب است. متن کتاب به زبان خودمانی صحبت می کند و باعث گرفتن و ایجاد ارتباط شخصی با نویسنده کتاب می شود که از لحاظ راحتی برای مخاطب بسیار لذت بخش است.

شاه قاسمی در پایان نشست گفت: امید است که این کتاب بتواند به دانشجویانی که می خواهند وارد رشته علوم محاسباتی در دانشگاه شوند، کمک کند. و در این زمینه مقالات و پژوهش هایی جهت پیشرفت هر چه بیشتر در این زمینه انجام شود.

 


تمامی حقوق این سایت برای سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 Iranian Students Booking Agency. All rights reserved