نویسندگان دانشگاهی در حوزه ادبیات پایداری تجلیل شدند
چهارشنبه, 26 اردیبهشت,1403
نویسندگان دانشگاهی در حوزه ادبیات پایداری تجلیل شدند
نشست تجلیل از نویسندگان دانشگاهی در حوزه ادبیات پایداری با حضور جمعی از نویسندگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ترویج مطالعه و نشرجهاد دانشگاهی ، نشست تجلیل از نویسندگان دانشگاهی در حوزه ادبیات پایداری، سه شنبه 25اردیبهشت 1403 با حضور علیرضا کلانتر مهرجردی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، محمدرضا سنگری رییس اندیشکده ادبیات پایداری حوزه هنری، جواد کامور بخشایش پژوهشگر و نویسنده حوزه تاریخ، ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و جمعی دیگر از نویسندگان حوزه ادبیات پایداری در سالن یاس نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

در این نشست حامد علی اکبرزاده، ریاست سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی، با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی طی این سال‌ها بیش از 12000 عنوان کتاب در حوزه‌های گوناگون برای اهالی تحقیق تدوین کرده است، بیان کرد: فعالیت نشرِ جهاد دانشگاهی در گذشته اغلب در حوزه مهندسی، علوم پایه، پزشکی و... بوده است، و انتشار آثارِ حوزه علوم انسانی کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت که خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر شاهد افزایش کتب حوزه علوم انسانی بودیم. حال یکی از زمینه هایی که در ابتدای راهش هستیم، فعالیت در حوزه ادبیات، به ویژه ادبیات پایداری است. سال گذشته مجموعه رسالت خود را در این زمینه بازبینی کرد و فعالیت سازمان ترویج مطالعه و نشر تصویب شد. تاکید مقام معظم رهبری بر ترویج مطالعه نشان داد که جهت‌گیری ما در این زمینه درست و بر اساس اهداف اساسی بوده است.

او در پایان با اشاره به فعالیت جهاد دانشگاهی در زمینه سرمایه های این سازمان، به انتشار آثاری در رابطه با شهدای جهاد دانشگاهی و تاریخ شفاهی جهاد دانشگاهی از ابتدا تا به امروز نیز اشاره کرد و گفت: وجود این سرمایه‌ها انگیزه برای فعالیت در زمینه نشر را تقویت کرده است.

محمدرضا ترکی، محقق و پژوهشگر حوزه ادبیات پایداری، در ادامه بیان کرد: عرصه ادبیات پایداری بسیار گسترده است و تنها شامل شعر، داستان، خاطره و فیلمنامه نیست. این ادبیات تنها برای دوره‌ای خاص تدوین نشده و در طول تاریخ و در جغرافیایی گسترده فارغ از جنبه‌های علمی، قداستی والا دارد.

او با اشاره به اینکه ادبیات پایداری علاوه بر علم، جنبه‌های معرفتی نیز دارد بیان کرد: مقوله‌ای چنین عظیم و گسترده را قطعا یک موسسه به‌تنهایی نمی‌تواند مدیریت کند؛ حق مطلب با هم‌افزایی و تقسیم کار و مسئولیت ادا می‌شود. باید دقت کرد که انتشار کتاب‌ها کافی نیست و باید برای تولید در این حوزه، صفای باطن داشت و کمبود امکانات را با همکاری تامین کرد. وقتی‌ بخش‌های مختلف با هم کار کنند و ظرفیت‌ها با هم جمع شوند، نیت اصلی محقق می‌شود.

در ادامه نشست، محمدرضا سنگری، مدیر اندیشکده ادبیات پایداری، در خصوص چالش‌های این حوزه در دانشگاه‌ها بیان کرد: گرایش ادبیات پایداری حدود 16 سال است در دانشگاه‌ها دایر شده است. ولی باتوجه به مشکلاتی که وجود داشت چالش‌هایی در مسیر این گرایش به‌وجود آمد. برای نمونه، تولید متن از لوازم این گرایش بود و به‌دلیل متن‌محور بودن دانشگاه‌ها و عدم وجود انباشت اطلاعاتی، این گرایش به مشکلاتی چون تعطیلی برخورد. درواقع گرایش ادبیات پایداری بی‌آنکه متنی وجود داشته باشد و چشم‌انداز آینده‌اش معلوم باشد و برای فارغ‌التحصیلانش برنامه‌ای چیده شده باشد، دایر شده بود.

او افزود: این گرایش مانند راهی نرفته بود؛ اما پس از دایر شدن اندیشکده ادبیات پایداری، با بهره‌گیری از علم استادان، عناوین پیش رو را تدوین و نظام و منظومه موضوعات را مشخص و روشن کردیم. حالا بیش از 30 محور مشخص شده در حال برون‌سپاری به افرادی است که می‌توانند تولیدکننده متون باشند. البته همچنان لازم است تاملاتی برای بهبود داشته باشیم. تکثر معنایی و تفاوت‌های فکری در خلق متون تاثیرگذارند. ما به‌دنبال بانک اطلاعاتی و افرادی توانمند هستیم و برای تحقق این هدف لازم است نهادهایی چون جهاد دانشگاهی، اندیشکده ادبیات پایداری، بنیاد ملی نخبگان و... با هم همکاری کنند.

پس از قدردانی و نکوداشت استادان حوزه ادبیات پایداری، کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی، بیان کرد: ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، در این سال‌ها دوران بلوغ خود را طی می‌کند. همچنین دریافتیم مسئله نخست در حوزه مطالعاتی، مسئله نشر نیست؛ بلکه ترویج مطالعه مدنظر است. لازم است روش‌ها و الگوهایی در جهت تهییج مخاطب تبیین شود و برای نمونه، در هر اثر پیوستی برای سیر مطالعاتی تدوین شود.

او با یادآور شدن ماموریت سازمان جهاد دانشگاهی در حوزه نشر و تعهد این سازمان به انقلاب اسلامی تاکید کرد: سازمان جهاد دانشگاهی، تمام توان خود را برای جهت دادن حوزه نشر و مطالعه به کار می‌گیرد.

 


تمامی حقوق این سایت برای سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 Iranian Students Booking Agency. All rights reserved