ارث و مسائل آن -
نویسنده:
دکتر مریم نقدی دورباطی
مترجم:
-
سال نشر:
1403
صفحه:
111
نوبت چاپ:
1

کتاب «ارث و مسائل آن» به قلم دکتر مریم نقدی دورباطی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد در 111 صفحه در قطع وزیری تألیف و به همت شعبه انتشارات جهاد دانشگاهي استان وارد بازار نشر شده است.

 در معرفی کتاب آمده است: تولد انسان او را با دو واقعه مهم روبه رو کرده و خواهد کرد واقعه ای که با آن روبه رو بوده حیاتی است که با تولد او استقرار یافته و آنچه پیش رو خواهد داشت مرگ خواهد بود در فاصله میان حیات و مرگ انسان ناچار به تأمین مالی و اجتماعی خویش و بنا به ضرورت انساب خود خواهد بود کسب درآمد و امرار معاش و در پی آن ایجاد مالکیت بر اموالی به وی حق تصرف در زمان حیات خویش و بعد از مرگ به عنوان ارث این حق تصرف به ورثه منتقل می شود.

 از جمله نهادهایی که به احوال شخصیه افراد مربوط می شود ارث است که مقررات و قوانین آن کاملاً از فقه امامیه اقتباس گردیده است. بحث ارث کلیات و جزئیات آن در سوره نساء به تفکیک بیان گردیده است و قانون مدنی ایران مسائل و احکام آن را در موارد 861 تا 949 با تکیه بر نظرات مشهور فقها ذیل مواد قانونی وضع نموده است. مواردی چند در بحث ارث وجود دارد که در موارد قانونی در حد اشاره به آن پرداخته شده و جزئیات آن بیان نشده است مانند خویشاوند دو نسبتی در میان وارث از آنجایی که در بحث ارث نیاز به محاسبه ساده ریاضیات وجود دارد و سطح عادی معلومات ریاضی را لازم دارد لذا محاسبات ساده و تسلط بر نوع محاسبه برای دانشجویان دشوار نخواهد بود دانستن مقدمات ریاضی و دقت در محاسبه سهام ورثه ضریب خطا و اشتباه تعیین سهم الارث را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی هرچند نرم افزارهای محاسبه ارث در دسترس قرار دارد اما گاه در محاسبه سهم وارثان این نرم افزارها کارایی نداشته بلکه به فکر انسان و دقت در محاسبات نیاز است.

  یاد آور مي شود انتشارات جهاد دانشگاهي استان چهارمحال و بختياري که به صورت تخصصي در حوزه نشر دانشگاهي فعاليت مي کند، تلاش مي کند در کوتاه ترين زمان ممکن آثار دانشگاهيان و اساتيد (اعم از تأليف و ترجمه و پايان نامه هاي شاخص دانشجويي) را به چاپ برساند و اساتيد دانشگاهي و صاحب نظران و مولفان مي توانند براي اخذ مشاوره در خصوص مراحل تأليف کتاب و چاپ آثار خود به دفتر انتشارات جهاد دانشگاهي استان واقع در دانشگاه شهرکرد- جنب دانشکده منابع طبيعي- معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي مراجعه کرده و يا با شماره 32320323يا 32320070 و در روزهاي شنبه تا چهارشنبه هر هفته در ساعات 8 تا 16 تماس حاصل کنند.

 پیشگفتار

 تعریف ارث

 اصول حاکم بر ارث ‌بری

 وضعیت ورثه نسبت‌ به وصیت مورث

 ماترک میت

 موجبات، شرایط و موانع ارث

 موجبات ارث

انواع خویشاوندی نسبی

 نمودار اقسام موجبات ارث

 شرایط وارث

 شرط اول: تحقق موت

 شرط دوم: وجود وارث

شرط سوم: وجود ترکه

 موانع ارث

 مانع اول: کفر

 اسلام آوردن کافر

 مانع دوم: قتل

 مانع سوم: لعان

 مانع چهارم: حمل جنین

 مانع پنجم: مفقودالاثر (غایب مفقودالاثر)

 اقسام حجب

 سهم وارثان نسبی و سببی

 اجتماع فروض مختلف

 عول

 حبوة

 مشخصات کلی وارث طبقه اول

 صورت‌های گوناگون وارث طبقۀ اول و سهام آن‌ها

 حالت اول: اجتماع فرزندان با پدر و مادر

 حالت سوم: اجتماع فرزندان با زوجه (ماده ۹۱۳ ق. م)

 وراث طبقه دوم

 میزان سهم‌الارث در طبقه دوم

 سهم‌الارث اخوه

 اجتماع اخوه

 اجتماع اخوه و اجداد

 قائم مقامی طبقه دوم

 سهم‌الارث طبقه دوم

 مشخصات کلی وارث در طبقه سوم

 قائم مقامی در طبقه سوم: (ماده 937 ق. م)

 شرط توارث بین زوجین

 شرایط عمومی

 توابع بحث ارث

 ضمیمه

 منابع و مأخذ

 

 

 


تمامی حقوق این سایت برای سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 Iranian Students Booking Agency. All rights reserved