تعیین جنسیت اسپرم و نقش آن در تولید دام -
نویسنده:
وینود کوماریاتا
مترجم:
دکتر سید پوریا حسینی - دکتر جواد ناظمی جلال - دکتر کوثر شبستری
سال نشر:
1403
صفحه:
193
نوبت چاپ:
1

کتاب «تعیین جنسیت اسپرم و نقش آن در تولید دام» نوشته دکتر وینود کوماریاتا و به قلم دکتر سید پوریا حسینی بورد تخصصی مامایی و بیماری های تولید مثل و دکتر جواد ناظمی جلال و دکتر کوثر شبستری در 193 صفحه در قطع وزیری ترجمه و به همت شعبه انتشارات جهاد دانشگاهي استان وارد بازار نشر شده است.

  در معرفی کتاب آمده است: تعیین جنسیت اسپرم، دارای کاربردهای گسترده ­ای در حیوانات و انسان­ ها است. بیش از 300 نوع بیماری در انسان وجود دارد که با جنسیت مرتبط هستند و تعیین جنسیت اسپرم تاثیر زیادی در پیشگیری از اختلالات ژنتیکی دارد. در مزارع صنعتی، تقاضای زیادی برای اسپرم­ های تعیین جنسیت شده از طرف دامداران وجود دارد، زیرا آنها به دلایل اقتصادی و پرورشی می­ خواهند حیوانات با جنسیت مورد نظر خود را انتخاب کنند. به عنوان مثال، دامداری­ های گاو شیری، به گوساله­ های مادۀ بیشتری در دامداری خود نیاز دارند و گوساله ­های نر را به عنوان یک محصول ثانویه در نظر می­ گیرند. در دامداری­ های گاو گوشتی، گوساله ­های نر به دلیل رشد بیشتر از گوساله­ های ماده، برای تولید گوشت مفیدتر هستند. از طرف دیگر محققان عنوان کرده ­اند که خطر از دست دادن گونه­ های در معرض انقراض وجود دارد و تعیین جنسیت اسپرم، روشی برای محافظت از آنها است.

یاد آور مي شود انتشارات جهاد دانشگاهي استان چهارمحال و بختياري که به صورت تخصصي در حوزه نشر دانشگاهي فعاليت مي کند، تلاش مي کند در کوتاه ترين زمان ممکن آثار دانشگاهيان و اساتيد (اعم از تاليف و ترجمه و پايان نامه هاي شاخص دانشجويي) را به چاپ برساند و اساتيد دانشگاهي و صاحب نظران و مولفان مي توانند براي اخذ مشاوره در خصوص مراحل تاليف کتاب و چاپ آثار خود به دفتر انتشارات جهاد دانشگاهي استان واقع در دانشگاه شهرکرد- جنب دانشکده منابع طبيعي- معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي مراجعه کرده و يا با شماره 32320323يا 32320070 و در روزهاي شنبه تا چهارشنبه هر هفته در ساعات 8 تا 16 تماس حاصل کنند. همچنين تارگاه jchb.ir براي کسب اطلاعات بيشتر اعلام مي شود.

پیشگفتار

 مقدمه مترجمان

 مقدمه نویسندگان

 مقدمه ای بر تعیین جنسیت اسپرم

 خصوصیات منی و اسپرم حیوانات مزرعه

 روش های مرسوم تعیین جنسیت اسپرم

 تعیین جنسیت اسپرم با استفاده از فلوسیتومتری

 پیشرفت ها و چالش های اخیر در توسعة روش های جدید تعیین جنسیت اسپرم

 جنبه های تجاری و اخلاقی تعیین جنسیت اسپرم

منابع

 


تمامی حقوق این سایت برای سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 Iranian Students Booking Agency. All rights reserved