مکانیسم‌های مولکولی مقاومت چنددارویی ( در باکتری‌های بیماری‌زا) -
نویسنده:
فاطمه عطائی‌مسجدلو، مهسا منشاری، محمد ضعیفی‌زاده
مترجم:
-
سال نشر:
1403
صفحه:
284
نوبت چاپ:
1

در عصری تلاش‌ها برای شناسایی آنتی‌بیوتیک‌های جدید، اولویت اصلی تحقیق و توسعه در میان شرکت‌های داروسازی بود. داروهای طیف گسترده‌ای که از این تلاش‌ها پدید آمدند، اثربخشی بالینی فوق‌العاده‌ای را ارائه کردند. با این حال، ما اکنون با فهرست بلندبالایی از باکتری‌ها روبه‌رو هستیم که راه‌های مختلفی جهت دور زدن داروها اکتساب کرده‌اند و دیگر به اکثر رژیم‌های درمانی پاسخ نمی‌دهند. ابزاری که میکروب‌ها برای فرار از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کنند، مطمئناً از خود مداخلات درمانی پیشی گرفته است. مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌های منفرد در ارگانیسم‌هایی که با اولین آنتی‌بیوتیک‌های تولید شده تجاری مواجه شدند، برجسته شد. در طول سال‌ها، ادامه فشار انتخابی توسط داروهای مختلف منجر به ارگانیسم‌هایی شده است که دارای مکانیسم‌های مقاومتی دیگری هستند که منجر به مقاومت چند دارویی می‌شود. درک مکانیسم‌های مقاومت به آنتی‌بیوتیک، منجر به طراحی راهکارهایی برای کاهش انتشار مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک می‌گردد و همچنین، می‌تواند به توسعه داروهای جدید کمک کند که می‌توانند با مکانیسم‌های مقاومت باکتری‌ها مقابله کنند.

هدف از نگارش این کتاب، بررسی مکانیسم‌های مقاومت به آنتی‌بیوتیک در باکتری‌ها بوده است. این کتاب با استفاده از مقالات به روز دنیا در ۴ فصل تالیف گردیده است. در انتهای هر فصل فهرستی از منابع مورد استفاده، جهت مطالعه بیشتر علاقه‌مندان ذکر شده است. به دلیل گستردگی مطالب، در فصل ۲ و ۳ تنها به ذکر مکانیسم‌های مقاومت در باکتری‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های مهم بسنده شده است.

به طور کلی این کتاب با توجه به خلاء‌های موجود در زمینه مقاومت به آنتی‌بیوتیک به رشته تحریر درآمده و اطلاعات پایه و جدیدی را در اختیار محققان و علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

پیشگفتار/5

مقدمه/13

فصل اول: مقاومت به ‌آنتی‌بیوتیک و مکانیسم‌های مولکولی آن /17

فصل دوم: مکانیسم‌های مقاومت به چند آنتی‌بیوتیک مهم /121

فصل سوم: مکانیسم‌های متفاوت مقاومت به ‌آنتی‌بیوتیک در باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی /207

فصل چهارم: رویکردهای درمانی جایگزین برای باکتری‌های MDR /235

نتیجه گیری و پیشنهادات/265

دسته بندی موضوعی موضوع فرعی
علوم پایه زیست شناسی

تمامی حقوق این سایت برای سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 Iranian Students Booking Agency. All rights reserved